RT Entropy - шаблон joomla Joomla
Šampioni

alt

Šampioni
George Feydeau  (Le Circuit, 1909), překlad: Michal Lázňovský     

       

Něco málo o hře                                                                     

Z rozsáhlého díla nejslavnějšího francouzského komediografa přelomu 19. a 20. století se u nás hraje řada titulů. Hra Šampióni z roku 1909 však byla ve Francii objevena teprve nedávno, a tak se v češtině představuje úplně poprvé! A nutno říct, že čas jí na kráse neubral, ba naopak. Vždyť vedle pařížského smyslu pro galantní dobrodružství se tu navíc objevuje v hlavní roli jedna z vášní moderního člověka: automobil. Ano, námětem revuální komedie Šampióni jsou automobilové závody. A stejně jako hnacím motorem závodních automobilů z roku 1900 jsou řvoucí a kouřící motory, tak hnacím motorem šampiónů za volantem je láska. Honba za láskou, za štěstím a za slávou…témata srozumitelná i dnes.

Jakpak bychom nerozuměli mladému a krásnému automechanikovi Štěpánovi, který se touží stát slavným závodníkem? A jakpak bychom nerozuměli záletnému boháči a výrobci automobilů Le Brisonovi, který prahne po Štěpánově půvabné snoubence Gabriele? A jakpak bychom neměli pochopení pro její tetinku – a kdoví, kdo je ta žena ve skutečnosti! – která přeje své schovance „jen to nejlepší“ a intrikuje tedy ve prospěch bohatého zpustlíka? A když se do rušného děje zapojí ještě konkurenční výrobce automobilů Citroen se svou rozkošnou, leč poněkud vypočítavou milenkou Faidrou a krátkozraký hrabě Chatel-Tarraut se svým starobylým zámkem pamatujícím dobu polosvěta s lokaji a čtyřspřežím, je z toho znamenitý koktejl komiky, lásky, překvapení a pařížského šarmu pod kapotou báječného divadelního stroje, chystajícího se dobýt nejedno lidské srdce.

Píše se rok 1900 – a vše se chystá na Velké závody!

 

 Něco málo o hře

Hru odehrávající se ve 30. letech 20 století jsme navíc „vyšperkovali“ českými písněmi z těchto časů. Vznikla tak vlastně malá zpěvohra, v níž zaznívají písně z hudební dílny Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a  Jana Wericha a dalších autorů – jako například Nebe na zemi, Šaty dělaj člověka, David a goliáš, Život je jen náhoda, Jen pro ten dnešní den, Slunečnice atd… 

Hudební podklady k těmto námi naživo zpívaným písním pro nás nahrálo jazzové seskupení RŮŽE MEZI TRNÍM řízené Janem Basistou Novotným a sestavené ze členů divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Autorská práva zastupuje občanské sdružení Dilia, divadelní a literární agentura, Krátkého 1, Praha 9

 

 Premiéra

První uvedení hry se uskutečnilo 9. listopadu  2007 od 19 hodin v kině  v Českém Dubu. 

 

 Obsazení

Štěpán, automechanik a závodník

Gabriela, jeho žena

Madam Grosbois, majitelka garáží

Chatell–Taraut, hrabě a odpůrce automobilismu

Le Brison, majitel továrny na auta

Citroen, baron a majitel závodních aut

Faidra, herečka a jeho přítelkyně

Manželka hlavního startéra

 

Nápověda

Zvuk a světla

Výroba dekorací

     

Václav  Řídký

Jana Pechancová

Renata  Kořínková nebo Věra Dufková

Pavel Porš

Josef  Želechovský

Pavel Pechanec

Dagmar Čemusová

Věra Dufková

 

Věra Dufková

Jakub Zelenka

Pavel Porš

 Galerie

View the embedded image gallery online at:
https://divadloceskydub.cz/repertoar/sampioni#sigProId7ed75d105a